Seria Orlando Magic - Boston Celtics se complica

Carter vs Pierce

Boston Celtics nu mai sunt asa de siguri ca vor ajunge in Finala NBA din acest an. Dupa ce au condus cu 3-0 pe Orlando si au avut sansa sa inchida seria in meciul 4 pe teren propriu, Celtics au mai pierdut aseara inca un meci, scorul ajungand la 3-2. Presiunea incepe sa se faca simtita in tabara din Boston, ar fi pentru prima data in istoria NBA cand o echipa ar pierde calificarea mai departe dupa ce a condus cu 3-0.

Boston a inceput meciul foarte bine, conducand 5-0 foarte repede insa Rajon Rondo si Kevin Garnett au acumulat cate doua faulturi personale devreme in meci si au fost inlocuiti. Magic a revenit la conducere si din acel moment nu s-au mai uitat inapoi. A fost o terapie de cosuri marcate pentru acestia, tirul de la 3 puncte avand o precizie de peste 60% pana la final.

Celtics au avut o seara frustranta, in care nimic nu le-a iesit iar arbitrii parca au facut tot ce au putut sa ajute pe Magic. Rajon Rondo a fost foarte sters atat in meciul 4 cat si in meciul 5 si se pare ca acest lucru se datoreaza faptului ca joaca accidentat.

Pentru a inrautati situatia, trei jucatori importanti de la Celtics sunt incerti pentru meciul 6. Kendrick Perkins a fost eliminat in sfertul 3 al meciului de aseara in urma a doua faulturi tehnice foarte usor acordate de arbitrii si este automat suspendat pentru urmatoarea partida. Al doilea om extrem de important in defensiva, "Big Baby" Davis a iesit si el de pe teren in urma unei lovituri puternice primita de la Dwight Howard si nu a mai putut continua. Nu se stie inca daca va putea evolua in Boston, insa sansele sa revina sunt mari.

Solutia de avarie in defensiva Bostonului, Marquis Daniels, a iesit si el accidentat de pe teren, lasandu-si echipa subdimentionata in ultimele 6 minute ale sfertului 4. Gigantul Howard nu a mai avut din acel moment nicio dificultate sa recupereze si sa marcheze din orice pozitie. A incheiat partida cu 21 de puncte, 10 recuperari si 5 blocaje, fiind omul meciului.

Daca vor analiza fazele acordarii faulturilor tehnice, arbitrii ar putea reveni asupra suspendarii lui Perkins si Doc Rivers l-ar putea folosi intr-un meci 6 extrem de important. Daca Celtics nu reusesc sa inchida seria si se ajunge in meciul 7 (care se joaca in Orlando), Magics vor avea prima sansa la calificare.

Meciul 6 al seriei Celtics - Magic se va disputa Vineri noapte in Boston.

Cele mai bune cote pentru meciurile din NBA Playoff sunt la Pinnaclesports.com . Inregistreaza-te acum si pariaza pe ultimele meciuri ale sezonului!

Vrei sa primesti cele mai interesante predictii pe mail?